IOS 11’de Kilit Açığı İddiası

 

iOS 11 Ipad ve Iphone’da sistemsel olarak birtakım yenilikler oluşturuldu. Özellikle batarya tüketimiyle alakalı olarak olumlu güncellemeler yapıldı. Yapılan geliştirmeler çeşitli denemeler sonucunda oldukça takdir topladı ancak sistemsel olarak birkaç açık tespit edildi. Ortaya atılan iddialara göre iOS 11 güncellemelerinde etkinleştirme kilidinde kritik bir açık mevcut.

Bir süredir iOS 11’den sonra özellikle iCloud üzerinde birtakım açıklar olduğu iddia ediliyor. EverythingApplePro kanalı tarafından ortaya atılan iddialara göre iCloud etkinleştirme şifresinin iOS 11 sonrasında rahatlıkla aşılabildiğini gösteren bir video yayınladı. iCloud etkinleştirme şifresinin bypass yöntemiyle rahatlıkla aşılabildiği videoda görülmekte.Henüz bir zarar söz konusu olmasa da şifrenin rahatlıkla aşılıyor olması güvenlikle ilgili soru işaretleri oluşturdu ancak beta geliştirme sürümü üzerinde çalışmalar devam ediyor. Yani, Apple’ın bu sistemsel sorunu çözdüğünü söylersek yanlış olmayacak.

Fakat ne olursa olsun buna benzer başka kilit açıklarının oluşabileceği uyarısı da yapılıyor. Bu sebeple kullanıcılara aha iyi bir beta sürümü çıkana kadar beklemeleri tavsiye ediliyor. Bir müddet daha beta sürümüne geçmemenin, sonbahara kadar bekledikten sonra kararlı sürümü yüklemenin daha doğru olacağı aşikâr.

Bizimle İletişime Geçin
İletişim Formu