Facebook’ta Yayıncılar İçin Haber Kaynağı Kullanımında Değişiklik

 

Facebook geçtiğimiz günlerde haber kaynağında öne çıkacak olan gönderilerde yeni bir algoritmayı devreye sokacağını duyurdu.

Mobil uygulamada yavaş yüklenen haber sitesi sahiplerinin içerikleri, Facebook tarafından otomatik olarak daha az kişiye ulaştırılacak. Aslında Facebook, haber sitesi sahiplerini belli bir kalite ölçütüne tabi tutmuş olacak. Haliyle sayfa yükleme hızı daha fazla olan kuruluşların da daha fazla kullanıcıya ulaştırılacağı söyleniyor.

İki faktör burada önemli bir hal alıyor. Bunlardan birincisi, habere / gönderiye tıklayan kullanıcının internet hızı. İkinci faktör de gönderiyi / haberi paylaşan yayıncının haber linkinin yüklenme hızı. Ayrıca mobilde video yükleme hızı düşük olan kullanıcılar da, daha az video görmeye başlayacak. Fakat Facebook bu aksiliğe bir çözüm önerisi sunuyor. İlgili kaynağı yüklemekte zorluk çeken kullanıcı için ‘’önceden yükleme’’ imkânı sunacak. Önceden yükleme, mobil sitenin yüklenme süresini kısaltarak internet sayfası etkileşimini ya da reklam peformansını geliştirebiliyor.

Bu yeni özelliğin eşitliği ciddi anlamda sarsacağı aşikar.

Bizimle İletişime Geçin
İletişim Formu